2012 VAC Medalist
70 Results
Kyle Biscoglia of Iowa Hawks went 10-0
Sam Hillegas of Pennsylvania Gold went 9-1
Nick Coy of Abe National went 9-1
Kelly Michael of Scorpions went 9-1
Ryan Chauvin of Mile High went 8-2
Giano Petrucelli of SCWAY went 8-2
75 Results
Pat Glory of TNT National went 10-0
Brody Teske of Iowa Hawks went 10-0
Jojo Aragona of Scorpions went 9-1
Carson Manville of Virginia Gold went 9-1
Kyle Gollhofer of Minions went 8-2
Alex Salas of Pennsylvania Blue went 8-2
Connor Kievman of Pennsylvania Gold went 8-2
Jesse Vasquez of SCWAY went 8-2
Ryan Garlitz of Jr Terps Black went 8-2
80 Results
Gavin Teasdale of Pennsylvania Gold went 10-0
Brian Stuart of Jr Terps White went 10-0
Josh Humphries of West Va went 9-1
Dylan Disano of Wisconsin Allstars went 9-1
Jason Hannenberg of Mile High went 8-2
Job Chisko of Pennsylvania Blue went 8-2
Chase Zollman of SCWAY went 8-2
Trent Snader of Extreme Team Hurricanes went 8-2
Cody Craig of Terps Extreme went 8-2
85 Results
Danny Bertoni of Jr Terps White went 10-0
Anthony Madrigal of CTC went 10-0
Cade Olivas of SCWAY went 9-0
Jaxon Cole of Team Utah went 9-1
Dominic Means of Pennsylvania Gold went 9-1
Quinn Kinner of TNT National went 8-2
Joe Thomas of Jr Terps Black went 8-2
Bryce Davis of CTC went 8-2
Chris Canan of Team NJ Elite went 8-2

90 Results
Raynger Keckler of Team Utah went 10-0
Cole Manley of Pennsylvania Gold went 10-0
Jake Potter of Abe National went 10-0
Anthony Madrigal of CTC went 10-0
Zander Silva of SCWAY went 8-1
Bryce Davis of CTC went 8-2
Brock Bergelins of Wisconsin Allstars went 7-2
Abe Bloom of The Mighty Bluebirds went 6-2
95 Results
Avery Shay of Team NJ Elite went 10-0
Ryan Hansen of Team Utah went 10-0
Justin Mejia of SCWAY went 9-1
Ben Freeman of Michigan Select Gold went 9-1
Joe Lee of Scorpions went 8-2
Daniel Planta of Jr Terps White went 8-2
Jason Renteria of CTC went 8-2
100 Results
Eric Hong of Pennsylvania Gold went 10-0
Aaron Brooks of Jr Terps White went 10-0
Aaron Rump of Scorpions went 1-0
Andrew Merolla of Team NJ Elite went 9-1
Colin Cronin of Extreme Team Hurricanes went 9-1
Cole Moody of Team Utah went 8-2
Brayden Curry of Iowa Hawks went 8-2
Jj Figueroa of SCWAY went 8-2
Jason Renteria of CTC went 8-2
Kareem Askew of Scorpions went 7-2
105 Results
Spencer Lee of Pennsylvania Gold went 10-0
Jake Martinez of Burnett Trained Wrestling went 10-0
Austin O`Connor of CTC went 10-0
Gus Solomon of Pennsylvania Blue went 9-1
Ryan Leisure of Iowa Hawks went 7-1
Lou Raimo of Team NJ Elite went 8-2
John Manning of Team Utah went 8-2
Isaiah Bailey of Scorpions went 8-2



112 Results
Chandler Olson of Pennsylvania Blue went 10-0
Nino Bonacorssi of Pennsylvania Gold went 10-0
Brock Port of Abe National went 9-1
Quinn Devaney of Jr Terps White went 9-1
Josh Baier of Defiant went 8-2
Bryce West of Iowa Hawks went 8-2
Anthony Cheloni of CTC went 8-2
Damion Maver of TNT National went 7-2
119 Results
Brock Hardy of Team Utah went 10-0
Travis Whitlake jr of Mile High went 9-1
Todd Lane of Pennsylvania Gold went 9-1
Anthony jr Mantanona of SCWAY went 9-1
Bryce West of Iowa Hawks went 8-2
Cory Shie of Michigan Select Gold went 8-2
126 Results
Josiah Rider of Mile High went 10-0
Cameron Coy of Pennsylvania Gold went 10-0
Nick Lee of Scorpions went 10-0
Derek Gross of Burnett Trained Wrestling went 10-0
Eric Kohlins of Minions went 9-1
Matt Laird of Virginia Gold went 8-2
George Walton of Team NJ Elite went 5-2
135 Results
Drew Peck of Pennsylvania Gold went 10-0
Derek Gross of Burnett Trained Wrestling went 10-0
Juan jr Villarreal of SCWAY went 9-1
Jack Jessen of CTC went 9-1
Michi Lewis of Team NJ Elite went 9-1
Pedro Aj of Scorpions went 8-1
Brandon Whitman of Michigan Select Gold went 8-2
Cole Chancey of Minions went 8-2





145 Results
Lane Stigall of Defiant went 10-0
Tristan Brady of Burnett Trained Wrestling went 10-0
Bam Little of CTC went 10-0
Trenton Schultz of Mile High went 9-1
Jacob Oliver of Pennsylvania Gold went 9-1
Eli Hutchinson of West Va went 9-1
Matthew Waddell of Minions went 8-1
Jake Ryan of SCWAY went 8-2
Bunmi Smith of Minions went 6-2
160 Results
Ashton Seely of Team Utah went 10-0
Luke Troy of SCWAY went 10-0
Jelani Embree of Michigan Select Gold went 10-0
Kane Williams of Michigan Select Blue went 9-1
Eli Hutchinson of West Va went 9-1
Matthew Waddell of Minions went 8-1
Colin Mccracken of Pennsylvania Gold went 8-2
Dominick Mainiero of Scorpions went 7-2
Bunmi Smith of Minions went 6-2
Ryan Forero of Team NJ Elite went 6-2
175 Results
Zane Black of Pennsylvania Blue went 10-0
Billy Korber of Pennsylvania Gold went 10-0
Matt Mckenzie of Team NJ Elite went 3-0
Dean Helstowski of Scorpions went 9-1
Tony Banister of Burnett Trained Wrestling went 9-1
James Smith of Michigan Select Blue went 9-1
Colton Francis of Iowa Hawks went 8-2
Mark Garcia of SCWAY went 8-2






235 Results
Eric Chakonis of Scorpions went 10-0
Kevin Vough of Burnett Trained Wrestling went 10-0
Tanner Whitesell of Virginia Gold went 5-0
Garrett Kieffer of Defiant went 9-1
Seth Janney of Pennsylvania Blue went 8-2
Sammie Evans of SCWAY went 8-2
Quinn Miller of CTC went 8-2
Colton Kerns of Michigan Select Gold went 8-2
Drew Williamson of Michigan Select Blue went 8-2
Hunter Huiras of Wisconsin Allstars went 6-2
 

12th Annual Virginia Challenge Holiday Duals

VAC information 2012 VACW National Holiday Duals Richmond, Virginia Team cost $800 Mail Checks to: Virginia Challenge 745 Emerald Lake DR Apt 101 Virginia Beach, VA 23455 **Richmond International Raceway Complex** #1 Age Group Duals in the Country Middle School Division Weight Classes 2-1-1 periods 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 112, 119, 126, 135, 145,160,175, 230 1 pound allowance. Wrestling singlets MUST be worn at weigh-ins Elementary School Division Weight Classes 2-1-1 periods 45, 50, 55, 60, 65, 70,75, 80, 85, 90, 95, 100,105, 110, 125, 140 1 pound allowance. Wrestling singlets MUST be worn at weigh-ins **Friday Dec. 14** Weight-Ins 9:30-11:30 MS & Elem. Weigh-ins Times High Schools TBA Coaches Meeting TBD Referees Meeting 11:30 Parade of Teams 12:00 Round 1 12:30 **Saturday, Dec 15** 9:30 Wrestling Begins MS & Elem. Round Times TBA in Future Updates **Sunday Dec 16** 9:10 -9:20 Center Mat Sunday Fellowship Service 9:30 Wrestling Begins ***Team & Wrestler Awards Presentations*** ***after each teams last match.*** Additional Tournament & Hotel Information UPDATES will be Released throughout the summer. Questions contact Frank Lipoli 757- 214-3192 flipoli12@gmail.com

December 14, 2012 - December 16, 2012

Richmond International Raceway Complex

Richmond, , Virginia

created by: John Brooks

Top Videos
Leave a Comment

Comments0 comments
No Comments Found.
No Recent Article Posts. New Article Post.
Contribute to this Event
You must register before you may contribute
VAC Teams
2012 VACW National Holiday Duals

Middle Schools Teams
1. *Predators VA
2. *Powerhouse VA
3. *Jr Terps white MD
4. *Jr Terps black MD
5. TNT National
6. *Scorpions NJ
7. *Defiant DEL
8. *PA Gold
9. *PA Blue
10. Illinois Orange & Blue Ill.
11. *Indiana CIA Ind.
12. NC Dream Team
13. *Minions GA
14 *CTC GA
15. *Bluebirds Ark
16. *West Virginia WV
17. Team Burnette OH
18. *Team Utah
19. *SC Palmetto
20. SCWAY Elite Calf
21. Team NJ Elite
22. Beat The streets extreme
23. Team PA White
24. Colorado Mile High CO
25. Florida Heatwave FLA
26. Team Extreme
27.Ohio Cougars OH
28. South Milwaukee WI
29. Michigan Select
30. Grundy VA
31.Michigan Swamp Donkeys
32. Iowa Black







Elementary Division
1. PA Gold 1
2. PA Blue 2
3. NJ Scorpions Black
4. NJ Scorpions Gold
5. TNT
6. GA Minions 1
7. GA Minions 2
8. MD Tiny Terps White
9. MD Tiny Terps Black
10. SC Palmetto
11. VA Powerhouse
12. VA Predator
13. VA Cobra’s
14. Team Mile High Colorado
15. Indiana CIA
16. Illinois Orange & Blue
17. Mich. Swamp Dogz
18. Team NJ ELITE
19. G2 Wrestling Academy NY
20. FL Heatwave
21. Pa White
22. NY Dynamics
23.Iowa Black
24.Michigan Select 


High School Teams TBA